• Nadpis

        • Základná škola sa úspešne zapája do projektov

                      Stará múdrosť hovorí: „Dedina, ktorá nemá školu, je mŕtvou dedinou.“ V dnešnej dobe, keď klesá demografická krivka, sa v mnohých dedinách rušia školy. No, ale pozor! Toto nie je problém našej obce. Počet žiakov v našej škole má stúpajúci trend, čo nás veľmi teší. Naša škola je školou, ktorá kráča s modernou dobou, ale zároveň si ctíme tradície. Prioritnou snahou je čo najviac rozšíriť obzory našich žiakov. Chceme im ponúknuť čo najviac možností pre zážitkové vzdelávanie. Jednou z možností, ako vybudovať niečo nové v škole, je zapojiť sa do projektov, ktoré ponúkajú pomoc školám.

           

           

          Úspech v medzinárodných projektoch eTwinning

          V minulom školskom roku sme sa s deťmi I. oddelenia ŠKD zapojili do medzinárodných projektov eTwinning.  Dňa15. januára 2024 nám Európska komisia na platforme ESEP – European School Education Platform udelila tri európske značky kvality za projekty Game of Students, Way if mind Gaziantep a 105 small steps for Lithuania. Všetkým oceneným deťom blahoželáme a ďakujeme za ich vytrvalú a zanietenú prácu na projektoch!

          V tomto školskom roku sme opäť zapojení do ďalších projektov. Deti sa už teraz tešia na zaujímavé aktivity, ktoré spolu v rámci projektov absolvujeme.

           

          Ekoprojekty v základnej škole

          Základná škola v Záhorskej Vsi sa snaží o zlepšenie školského prostredia v areáli školy a jeho estetické doplnenie o účelové priestory.

          Projekt, ktorým sme sa zapojili do grantovej výzvy HRAVO o ekológii a zdravej výžive s Kauflandom, vyhlásenej Nadačným fondom Kaufland pri Nadácii Centra pre filantropiu, bol schválený a financiami z projektu doplnenými zo ZRŠ sme zakúpili obojstrannú informačno-náučnú tabuľu. Vzdelávací obsah je zameraný na listnaté a ihličnaté dreviny, pretože zeleň patrí k areálu školy.

          Nadácia BVS, v rámci Grantového programu Zelený región 2023, schválila finančnú čiastku na nákup drevín, prostredníctvom ktorých sme skrášlili školský areál ZŠ.

           

          Opäť PROJEKTOVÝ ÚSPECH!

           

          Váš projekt s názvom Exteriérová učebňa, ktorým ste sa zapojili do grantovej výzvy HRAVO o ekológii a zdravej výžive s Kauflandom, vyhlásenej Nadačným fondom Kaufland pri Nadacii Centra pre filantropiu, bol schválený a bude Vám prispené sumou 400,00 €.

          V programe sme podporili 46 projektov v celkovej výške 18 120 €.

           

          So srdečným pozdravom,

          Mgr. Lucia Gregorova

          koordinátorka programu

          Nadácia Centra pre filantropiu

          Nadačný fond Kaufland

           

          Za vypracovanie projektu ďakujeme pani učiteľke PaedDr. Lenke Liščákovej!

           

          eTwinning - získali sme certifikát kvality Za realizáciu projektu!

          Naša škola získala Európsku značku kvality za prácu v projekte eTwinning!

           

          Dear Veronika Šimkovičová,

          Congratulations! Your school has been awarded the European Quality Label for the work in the eTwinning projects "EKOCANLAR DOĞADA / ECOCANS IN NATURE", "Moja dedina, mesto - môj domov. My village, town- my home".

          This means that your work, the work of your students and the collaboration with your partners met the Quality Label Framework criteria and received a high score.

          As a result you will receive a certificate which you can disseminate in your website(s) and display in a prominent position in your school. Also, your project will be featured in a special area on the European School Education Platform.

          Once again congratulations and we hope you continue organising high quality projects with other eTwinning teachers.

          With our best regards,The eTwinning Team

           

          Milá Veronika Šimkovičová,

          Gratulujeme! Vaša škola získala Európsku značku kvality za prácu v projekte eTwinning „EKOCANLAR DOĞADA / ECOCANS IN NATURE“, "Moja dedina, mesto - môj domov. My village, town- my home".

          To znamená, že Vaša práca, práca Vašich žiakov a spolupráca s Vašimi partnermi splnili kritériá rámca pre označenie kvality a získali vysoké skóre.

          Výsledkom je, že dostávate certifikát, ktorý môžete šíriť na svojich webových stránkach a zobrazovať na poprednom mieste vo Vašej škole. Váš projekt bude tiež uvedený v špeciálnej oblasti Európskej školskej vzdelávacej platformy.

          Ešte raz blahoželáme a dúfame, že budete pokračovať v organizovaní kvalitných projektov s ostatnými učiteľmi eTwinning!

           

          S pozdravom Tím eTwinning

           

          Ďakujeme pani vychovávateľke Veronike Šimkovičovej za niekoľkoročnú prácu, ktorou úspešne robí dobré meno našej škole!

           

          eTwinning je najväčšia komunita škôl v Európe, ktorá vznikla v roku 2005. Svoju činnosť na Slovensku realizuje pod záštitou Európskej komisie a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
           

          eTwinning je spolufinancovaný z Európskeho programu pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport Erasmus+, ktorého je súčasťou.
           

          eTwinning umožňuje zamestnancom a žiakom všetkých typov škôl spájať sa na diaľku, komunikovať v bezpečnom virtuálnom prostredí, vytvárať partnerstvá, pracovať na projektoch, zdieľať materiály a nápady, učiť sa navzájom z dobrých príkladov a realizácie projektov a vytvárať tak komunitu so spoločným cieľom: zábavnou a inovatívnou formou vzdelávať svojich žiakov a študentov, pracovať na svojom profesijnom a osobnom raste a najmä získať, rozvíjať a osvojovať si kľúčové kompetencie vo výchovno-vzdelávacom procese, najmä v oblasti digitalizácie.

          Aj tento rok sme sa s deťmi v ŠKD zapojili do projektov eTwinning. Absolvovali a zvládli sme tri projekty: GAME of STUDENTS (Hry študentov), ďalší AKLIN YOLU GAZIANTEP (Spôsob myslenia) a 105 SMALL STEPS for LITUANIA (105 malých krokov). Mali sme spoločné webináre – webináre študentov a učiteľov. Videli sme sa zoči voči a deťom sa páčilo, že sa videli s deťmi, ktoré bývajú ďaleko od nás a napriek tomu s nimi tvoríme a pracujeme na projekte a popritom si aj spolu zatancujeme O ram sam sam. Vyrábali sme aj rôzne hry z kartónu ako MLYN alebo chobotnica na hádzanie. Tvorili sme logá a plagáty projektov, hlasovali sme, ktorý je naj a ten sa stal logom a plagátom projektu. Ukázali sme partnerom škôl našu tradičnú hru ako je Kráľu, kráľu daj vojačka, prekráčali sme 105 krokov, deti sa tešili a rátali. Hrali sme rôzne hry v nástrojoch WEB2. Písali sme, odoslali i dostali poštu. Všetko toto a viac si môžete pozrieť na webovej stránke školy, kde máme tieto projekty zaradené.

          Deti sa zároveň zdokonaľovali v anglickom jazyku, zručnostiach s PC, spoznali mnohé digi nástroje, naučili sa vytvoriť avatara. Verím, že po dokončení a zrealizovaní všetkých projektových cieľov sa nám podarí získať Národný certifikát kvality.

           

          Veronika Šimkovičová

          Naša škola získala Európsku značku kvality za prácu v projekte eTwinning! - Obrázok 1

          Naša škola získala Európsku značku kvality za prácu v projekte eTwinning! - Obrázok 2

           

           

           Získali sme grant!

           

          Nadácia BVS: Zelený región - získali sme grant!

          Dobrý deň,

          v mene správcu Nadácie BVS, PaedDr. Mgr. Milana Trstenského, dovoľte mi informovať Vás, že Vaša žiadosť o grant, v rámci Grantového programu Zelený región 2023, bola grantovou komisiou schválená.

          Nadácia BVS

           

           Čerstvé hlavičky

          2022/2023: Čerstvé hlavičky - naša škola úspešná!

           

          Projekt je určený pre všetky základné a materské školy na Slovensku, ktoré môžu súťažiť o prísun kvalitného a čerstvého ovocia alebo zeleniny počas celého nasledujúceho školského roka. Každý rok, ku každej našej predajni, ktorých je aktuálne 75, hľadáme jednu partnerskú materskú a jednu partnerskú základnú školu, ktorým bude daná predajňa poskytovať raz týždenne počas celého školského roka ovocie alebo zeleninu.

          Čerstvé hlavičky napomáhajú k motivovaniu a vzdelávaniu detí v dôležitosti konzumácie ovocia a zeleniny. Vďaka pravidelnému prísunu ovocia alebo zeleniny, ktorú im raz týždenne poskytujeme, si deti vytvárajú zdravý návyk a pozitívne asociácie k čerstvému ovociu a zelenine. Pri jeho výbere sa zohľadňuje predovšetkým sezónnosť ako aj lokálna dostupnosť. Aby deti spoločne objavovali chute, ktoré doposiaľ nepoznali, z času na čas sa v rámci projektu stretnú aj s exotickejšími druhmi ovocia, ako napr. mango alebo hurmikaki.

           

          O.Z. Protect work

          Projekt: Zelená strecha

           

          Projekt: Multidisciplinárny prístup ako podporný model rastu v zariadení

           

          Zapojili sme našu školu do programu Skutočne zdravá škola

          Zdravá škola = zdravé deti, zdraví žiaci = zdravá generácia = v budúcnosti zdravé mesto so zdravými občanmi.

          Školy zapojené do programu Skutočne zdravá škola majú jedinečnú príležitosť pomôcť deťom a mladým ľuďom pochopiť, čo je ozajstné poctivé jedlo a poskytnúť im praktické zručnosti na život. Znalosti, ktoré deti počas vyučovania získavajú o jedle, rovnako tak aj jedlo, ktoré je ponúkané na obedy v jedálňach, pomáhajú vytvárať kultúru zdravého, udržateľného a plnohodnotného stravovania. Jedlo tvorí základ nášho života a našej budúcnosti, malo by teda hrať vo vzdelávaní detí kľúčovú rolu.

          Program Skutočne zdravá škola spolupracuje s odborníkmi s dlhoročnými skúsenosťami z oblasti výživy a vzdelávania v stravovaní. Odborným garantom je Slovenská asociácia pre výživu a prevenciu. Dlhodobá podpora programu od hlavného partnera - spoločnosti Kaufland.

          Program Skutočne zdravá škola je ideálnym doplnením ďalších programov, ako sú napríklad: Zelená školaBio do škôlViem, čo zjemHovorme o jedleHravo ži zdravoČerstvé hlavičky, EkoAlarm. Do niektorých zo spomenutých programov sa úspešne zapájame už niekoľko rokov.

           

          Projekt baum_cityregion

          baum_cityregion je platforma spolupráce, na ktorej sa zúčastňuje mesto Bratislava a rakúske organizácie NÖ.Regional a Wirtschaftsagentur Burgenland. Táto platforma tematizuje cezhraničný mestský región Bratislavy a okolia. Funkčný mestský región Bratislava a okolie sa rozprestiera cez hranice mesta Bratislava a zahŕňa rakúske obce v Dolnom Rakúsku a Burgenlandsku.

          Toto funkčné prepojenie je zjavné aj z údajov o slovenských obyvateľkách a obyvateľoch žijúcich v pohraničí: z odhadov je známe, že v rakúskom okolí Bratislavy žije takmer 10 000 Slovákov a Sloveniek.

          Výzvy, s ktorými sa stretáva tento funkčný cezhraničný mestský región sú rôznorodé, a vyriešiť ich je možné len pomocou cezhraničného prístupu. Strategickými partnermi sú Stadt-Umland-Management Wien/Niederösterreich a Bratislavský samosprávny kraj.

          V popredí záujmu tohto EÚ projektu je príprava založenia spoločnej organizácie mesta Bratislavy a rakúskeho okolia, a tým vytvorenie udržateľnej inštitucionálnej platformy pre mestský región Bratislava a okolie (BAUM). Okrem témy inštitucionalizácie funguje projekt aj naďalej ako platforma výmeny informácií v mestskom regióne, pričom sleduje vybrané cezhraničné témy v nasledujúcich troch oblastiach 1.) mobilita, 2.) priestor a životné prostredie a 3.) kultúra.

          Projektoví partneri: Hl. mesto SR Bratislava (HP), NÖ Regional GmbH (PP1) a Wirtschaftsagentur Burgenland GmbH (PP2).
          Strategickí partneri: Stadt Umland Management Wien / Niederösterreich (SUM) a Bratislavský samosprávny kraj.

           

          eTwinning - získali sme certifikát kvality Za realizáciu projektu!

          Vážená Veronika Šimkovičová (Základná škola Záhorská Ves),

          blahoželáme Vám! Práve sme Vám udelili certifikát kvality za projekt Moja dedina, mesto - môj domov. My village, town- my home.

          Tešíme sa z Vášho úspechu a dovoľujeme si Vám dať do pozornosti pripomienky / odporúčania hodnotiacej komisie.

          Od šk. roka 2021/22 sa kritériá hodnotenia národných certifikátov kvality (NQL) posudzujú, v súlade s pokynmi bruselskej centrály eTwinning, prísnejšie a na niektoré sa kladie väčší dôraz ako dosiaľ.

           

          sk expedo.jpg (32 KB)

          Projekt o Zelenej Európe

          Žiaci 8. a 9. ročníka našej školy sa zapojili do rozvojového programu OZ Protect work, ktorý prepája formálne a neformálne vzdelávanie v školách a rozvíja životné zručnosti mladých ľudí zapájaním do projektovej činnosti a neformálneho vzdelávania. 

          V prvom kroku sme zisťovali, aké sú potreby rôznych skupín mladých ľudí, čo mladí ľudia potrebujú, počujú a aké informácie vyhľadávajú. Následne si mladí ľudia vyskúšali techniky neformálneho vzdelávania, diskutovali o témach dobrovoľníctvo, participácia a udržateľný životný štýl spojený s ekologickým myslením a environmentálnou gramotnosťou. 

          Výhody rozvojového programu pre mladých ľudí: 

          1. Nájdu parťáka, s ktorým budú robiť na vlastnom nápade/projekte

          2. Naučia sa, ako urobiť vlastný žiacky/komunitný projekt a získajú nové zručnosti, ktoré ich posunú vpred

          3. Prispejú k zmene vo svojom okolí/v škole a získajú šancu zlepšiť v škole/vo svojom prostredí to, čo by chceli

          4. Získajú mentora, ktorý ich bude sprevádzať a motivovať k úspešnému výsledku a dosiahnutiu cieľa

          5. Získajú certifikát, ktorý bude potvrdením o tom, čo si sa naučil vďaka programu Rozvoj zručností pre trh práce.

          Mladých ľudí podporujeme v ich ďalšom rozvoji a pripravujeme ďalšie aktivity.

           

          cid:777049ce-8ecb-40c0-9425-803f704a9547 cid:96205d9a-ea67-44b2-b015-8cba3a587bffcid:bc67c9fc-5370-4690-83f8-4dea4805f955

          Národný projekt „Štandardizáciou systému poradenstva a prevencie k inklúzii a úspešnosti na trhu práce“

           

           

          Projekt: Audit digitálnych technológií

          Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu SR (ďalej len „Ministerstvo školstva“) spustilo odstraňovanie digitálneho investičného dlhu v školách. Z finančných prostriedkov Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje sme spustili Národné projekty edIT. Jednou z jeho aktivít je aj zabezpečenie notebookov pre pedagogických a odborných zamestnancov. Snahou Ministerstva školstva je reagovať na konkrétne potreby pedagogických a odborných zamestnancov a zároveň nezvyšovať administratívnu záťaž škôl pri verejnom obstarávaní.

          Naša škola bola vybraná do pilotného procesu obstarávania na základných školách.

          Projektová činnosť - opäť úspech!

          Správna rada Nadácie EPH schválila na zasadnutí projekty v programe Municipality v spolupráci so spoločnosťou Nafta. Naša škola získala finančný príspevok v hodnote  3000 €. Postupne modernizujeme a inovujeme prístup k technike v triedach ZŠ. Z príspevku zakúpime interaktívne displeje s príslušenstvom do tried. Počas vyučovania môžu učitelia využívať množstvo názorných materiálov priamo v triedach s interaktívnym displejom, ktoré pomôžu žiakom pri bezprostrednej fixácii učiva priamo na danej hodine (biológia, dejepis, geografia, fyzika, atď.).

          "Tento projekt sa uskutočnil vďaka podpore z Nadácie EPH."

           

          Získali sme grant!

          V mene správcu Nadácie BVS dovoľte mi informovať Vás, že Vaša žiadosť o grant, v rámci Grantového programu Zelený región 2022, bola grantovou komisiou schválená v maximálnej výške.

           

          Medzinárodný projekt Rady Európy Inklúzia rómskych detí vo vzdelávaní – plurilingválny prístup. Pilotné overovanie, ktoré sa má realizovať v období rokov 2022-2025.

           

          Výzva "Spolu múdrejší 3" - úspech!

          Výzva "Spolu múdrejší 3"

          Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov na program doučovania „Spolu múdrejší 3“ na mesiace január až jún 2022.

          Cieľom výzvy je podpora pre tie základné školy, ktoré budú prostredníctvom kvalitného a dostupného doučovania svojich žiakov vytvárať podmienky na zlepšovanie ich vedomostí a zručností na hodinách mimo vyučovania v stanovenom rozsahu.

          Naša škola sa do výzvy zapojila, vypracovala žiadosť a bola úspešná!

          Program doučovania „Spolu múdrejší 3“ je realizovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR.

           

          Hovorme o jedle: Týždeň zdravej výživy - vyhodnotenie

          Hovorme o jedle

          Mimoriadny úspech dosiahla naša škola v celoslovenskom projekte Hovorme o jedle.        

          Súťaž je venovaná problematike potravín a výživy. Organizátormi súťaže sú Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Centrum rozvoja znalostí o potravinách. Cieľom súťaže je vyvolávať a podporovať spoluprácu a aktívnu účasť školy pri vzdelávaní detí a mládeže o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu, o úlohe potravín pri ochrane zdravia a ich význame pre tvorbu a ochranu životného prostredia.                                                                                                                                      

          V rámci každého dňa v týždni „Hovorme o jedle“ boli vyhlásené denné témy. Úlohou žiakov a učiteľov základných škôl bolo vymyslieť a zrealizovať rôzne aktivity v rámci školy k stanoveným denným témam. Následne zo zrealizovaných aktivít k vybranej dennej téme pripraviť súťažný príspevok v ľubovoľnom formáte.

          V tomto školskom roku sme vybrali tému Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek. S deťmi na 1. stupni sme zrealizovali k danej téme niekoľko aktivít – Farebný týždeň, súťaž O najzdravšiu mliečnu desiatu, prihlásili sme sa do ďalšieho projektu Adoptuj si kravičku, pripravovali sme s deťmi banánové mliečko, mliečnu desiatu s nátierkou a kakaom, vyrábali smotanovú tortu, zahrali sa na pravdu a nepravdu o mlieku, vyrábali papierové peňaženky na peniaze do mliečneho bufetu, starší hľadali na mape podniky a logá spracovateľov mlieka, nakupovali a ochutnávali mliečne výrobky, vyrábali z papiera kravičky, obaly a nádoby na mliečko a mliečne výrobky. Pani učiteľky so žiakmi 2. stupňa tvorili literárne práce na tému Najzdravšie ovocie a zelenina rastie za rohom. Ocenenie získala literárna práca žiačky 8. ročníka Veroniky Klasovej pod vedením p. uč. Any Filko.                                                                                       

          Kritériami pri hodnotení boli kreativita, inovatívnosť a úroveň spracovaných textov. A práve chuť tvoriť a vzdelávať sa zážitkovou formou, hrou, zábavou, ochotou urobiť veľa pre svoje zdravie nás priviedla ku krásnemu oceneniu – získaniu zlatého diplomu.                    

          *2021_ZLATE pasmo hodnotenia_HOVORME O JEDLE.pdf (opotravinach.sk)

           

          Projekt Eko Alarm Slovensko - úspech!

          Projekt Eko Alarm Slovensko

          V školskom roku 2021/2022 sa zúčastní lektorského vzdelávacieho programu 70 škôl, medzi ktoré patrí aj naša základná škola. Škola získa z projektu EKOALARM do každej triedy koše / nádoby na trojzložkový triedený odpad - modrú na papier, žltú na plasty a tretiu na bioodpad alebo zmesový odpad. Okrem samotných košov na triedený zber odpadov získa škola aj lektorovanie, ktorým bude poskytnuté vzdelávanie v téme odpadov v troch oblastiach:

          1) odpad

          2) triedenie odpadov;

          3) Zero waste - minimalizácia a predchádzanie vzniku odpadov.

          Lektorovanie žiakov a učiteľov základnej školy bude prebiehať interaktívnou online formou, jeden kurz trvá približne 2 vyučovacie hodiny a uskutoční sa pre všetkých žiakov v škole (cca 18 vyučovacích hodín).

          Cieľom projektu je zavedenie systému zberu triedeného odpadu na slovenských základných a stredných školách. Nakoľko zmena myslenia u ľudí, musí začať od detí a mládeže. Už v mladom veku by mali získavať správny postoj k životnému prostrediu - odpadu sa snažiť predchádzať a vyprodukovaný správne vytriediť.

          Projekt EKOALARM je realizovaný cez Operačný program Kvalita životného prostredia a finančne podporený z Európskeho kohézneho fondu. 

          V rámci environmentálnej výchovy sme sa zapojili aj do projektu: Triedim, triediš, triedime.

          Naša škola získala vzdelávací balíček z dielne CEEV Živica a darček pre žiakov od spoločnosti Curaden ako odmenu za úspech vo vzdelávacej aktivite: Desiata bez obalu v rámci projektu Eko Alarm.

           

          Projekt: Hrdá škola - hlasovanie!

          Projekt Hrdá škola

          Dobrý deň,

          radi by sme Vám touto cestou predstavili jednu skvelú novinku!

          Nechali sme si ako škola vytvoriť svoju voľnočasovú školskú kolekciu oblečenia s logom vybraným Vaším hlasovaním, ktorú vidíte na obrázku a ktorú je možné aktuálne si objednať na e-shope v rôznych farbách:

          https://www.kraloveskoly.cz/zahorskaves/

           

           

          V týchto dňoch sme obdržali radostné oznámenie od Nadácie Volkswagen Slovakia, a to až dvakrát. Prvé oznámenie znelo: „Dňa 13. marca 2017 zasadala Komisia rozhodujúca o podpore žiadostí o grant v rámci druhého ročníka grantového programu „Zelená dobrovoľníkom“. Komisia vybrala 28 projektov. Dovoľujeme si vám oznámiť, že Nadácia Volkswagen Slovakia Váš projekt Záchrana starých odrôd ovocných stromov podporí!“ A hneď vzápätí prišlo druhé radostné oznámenie: „Dňa 14. marca 2017 zasadala hodnotiaca Komisia, ktorá rozhodla o podpore žiadostí o grant na projekty zo skupiny prvého kola grantového programu ,,Projekty zamestnancov“. Komisia z doručených projektov vybrala 110. S radosťou vám oznamujeme, že Nadácia Volkswagen Slovakia Váš projekt podporí!" Naša škola vypracovala projekt: Exteriérová posilňovňa na posilnenie fyzických zdatností našich žiakov, na podporu zdravého životného štýlu.

           

           

          Už naši starí rodičia vraveli: „Remeslo má zlaté dno“ Stáva sa veľkou spoločenskou požiadavkou, aby sme naše deti opäť nasmerovali k záujmu o praktické odbory. Preto sme sa zapojili do projektu „Modernizácia a zriadenie odborných učební v ZŠ, prezentovaného CNS EuroGrants, s.r.o. v Malackách. Stali sme sa úspešnými žiadateľmi a finančné prostriedky na projekt nám budú poskytnuté.

          „V zdravom tele zdravý duch!“ Kto by nepoznal toto veľmi známe a pravdivé porekadlo.  Našim žiakom sa veľmi páči nové a moderné multifunkčné ihrisko, kde sa môžu vyšportovať do chuti. Okolo ihriska je ešte plocha, ktorá poskytuje priestor na vybudovanie ďalších športovísk. Našou snahou je vybudovať bežecký ovál s doskočiskom. Veríme, že sa nám to podarí za pomoci Projektu spoločnosti Nafta, a.s., do ktorého sme sa zapojili a je momentálne v riešení.

           

          Naša škola zareagovala na výzvu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu  Slovenskej republiky na prihlásenie sa do projektu na podporu zvýšenia inkluzívneho vzdelávania s názvom „V základnej škole úspešnejší“. Tento projekt poskytne školám možnosť rozšíriť rady odborných pracovníkov, ako sú asistent učiteľa, špeciálny pedagóg, školský psychológ, čím sa zvýši odborná starostlivosť o žiakov v našej škole.

          Radi prijmeme aj vašu pomoc. Ak viete o projekte, do ktorého by sme sa mohli zapojiť, prosím, spojte sa s nami. Naša motivačná veta je: „Čo dnes zasejeme, budeme zajtra žať!“

           

               Nadácia Volkswagen Slovakia podporí náš projekt: "Rozvoj polytechnickej a ekologickej výchovy zážitkovým vyučovaním."

                 Naša škola vypracovala projekt "Ži a uč sa v zdravom prostredí". Túto možnosť nám poskytla Nadácia Volkswagen prostredníctvom grantového programu - Zelená dobrovoľníkom. Obsahom nášho projektu sme boli verní "zelenej" a následným schválením predloženého projektu sme mohli pripraviť školský dvor a vysadiť 420 ks kríkov.

                V rámci tretieho kola grantového programu Nadácie Volkswagen Slovakia ,,Projekty zamestnancov“ komisia zo 63 doručených projektov vybrala 33, ktoré sa rozhodla podporiť sumou presahujúcou 32.000,- eur. Usmialo sa opäť šťastie aj na našu školu! Projekt s názvom „Technika hrou do základných škôl“ bol podporený aj pre ZŠ Záhorská Ves! Dostali sme didaktický materiál na vyučovanie technických predmetov na 2. stupni a pracovného vyučovania, či prírodovedných predmetov na 1. stupni.

               S potešením Vám oznamujeme, že Vaša základná škola bola jednou zo 100 vyžrebovaných a v rámci nového projektu Nadácie Volkswagen Slovakia Vedomostné ostrovy získavate interaktívnu vzdelávaciu pomôcku "Vedomostný ostrov" spolu s bezplatným pripojením na internet na dva roky.

                Touto cestou ďakujeme Nadácii Volkswagen za finančnú podporu a možnosť spríjemniť a zlepšiťsi školské prostredie!

           

          Grantový program Gesto pre mesto - Raiffeisen banka

          Zapojili sme sa do programu Gesto pre mesto nadácie Raiffeisen banky s projektom "Zážitkové vyučovanie v školskom altánku". Udelenie grantu bolo spojené s hlasovaním verejnosti. Podpora rodičov a priateľov našej školy bola masívna a  projekt v hodnote 1000 eur nám bol pridelený. Ďakujeme za podporu!

           

          Projekt BIG SK-AT

               Hravé učenie cudzieho jazyka bez bifľovania, ale s dôrazom na zážitkovú formu vzdelávania, čiže využívanie cudzieho jazyka aj v reálnych situáciách. Ale taktiež zvyšovanie jazykového a viacjazyčného vzdelávania a podporu inovácií vo vzdelávaní v materských a základných školách. Projekt BIG SK-AT za 3,8 milióna eur potrvá do roku 2020, kedy je zároveň naplánované jeho vyhodnotenie. Tvorí ho deväť partnerov, štyria na rakúskej a piati na slovenskej strane. Za Rakúsko je to Úrad dolnorakúskej krajinskej vlády, Školský úrad mesta Viedeň, Rakúski priatelia detí – Krajská organizácia Viedeň a spolková krajina Burgenland. Slovensko zastupuje bratislavská mestská časť Nové Mesto, obec Záhorská Ves, mesto Senica, Nezisková organizácia Enviropark Pomoravie združujúce niekoľko obcí na Záhorí a Inštitút aplikovanej ekológie Daphne.

          Projekt Dental Alarm - Brusher je pokračovaním osvetového programu Dental Alarm. Od školského roku 2017/2018 je k dispozícii pre žiakov 8. a 9. ročníka základných škôl a pre študentov stredných škôl. Študenti zubného lekárstva počas dvoch prezentácií žiakov naučia, ako predchádzať zubným kazom a zápachu z úst. Školenie mení pohľad na problematiku zubných kazov aj problémov s ďasnami a zároveň motivuje k lepšej starostlivosti o zuby. Žiaci sa naučia viac o anatómii zubov, vďaka čomu pochopia, že len klasická zubná kefka nestačí. Zoznámia sa aj s ďalšími pomôckami ústnej hygieny. Motiváciou pre nich bude nielen zdravotné, ale aj spoločenské hľadisko. Ktorý žiak nechce mať krásne zuby a voňavý dych? Študenti a učitelia sa dozvedia, kto je dentálna hygienička a prečo je potrebné ju navštíviť. Časť prednášky je venovaná aj súvislostiam medzi stravovacími návykmi a zdravím ústnej dutiny.

          Projekt EDUCATE Slovakia. Naša škola sa zapojila do projektu organizácie AIESEC pod názvom Educate Slovakia. Ako už sám názov napovedá išlo o ďalšie vzdelávanie našich žiakov v anglickom jazyku. Hlavným cieľom projektu je priblížiť žiakom vybraných slovenských škôl život v rozličných krajinách a dať im možnosť použiť anglický jazyk v praxi, v situácii, keď opačná strana vôbec neovláda slovenčinu. Na druhej strane vysokoškolákom zo zahraničia umožňuje nahliadnuť do nášho školského systému, trošku si vyskúšať profesiu učiteľa a možno aj nadviazať nové kontakty. Školský rok 2017/2018 sme v našej škole privítali štyroch študentov: Antonio Pizzo z Talianska, Aijan Orozbekova z Kyrgyzstanu, Jose Maria Vargas a Maria Gabriela Espinosa z Mexika. Predviedli zaujímavé prezentácie o svojich krajinách a v niektorých triedach stihli porozprávať aj o svojich tradíciách, zvykoch. Pre našich žiakov boli tieto hodiny vítaným spestrením vyučovania.

           

           

          • Rozvojový projekt: "Čítame radi"

          • Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci so Združením vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky vyhlásilo výzvu na podávanie žiadostí o rozvojový projekt „Čítame radi“.

            Výzva bola určená všetkým verejným, cirkevným a súkromným základným školám na nákup detských a mládežníckych kníh resp. odbornej literatúry pre zamestnancov škôl.

            Na ministerstvo prišlo 1552 žiadostí o rozvojový projekt. Po vyselektovaní duplicitných žiadostí a tých od neoprávnených žiadateľov ich zostalo 1397. Vzhľadom na vysoký počet kvalitne vypracovaných žiadostí, ministerstvo našlo vo svojich rezervách ešte dodatočné finančné zdroje a na základe rozhodnutia výberovej komisie vymenovanej ministrom školstva, vybralo 471 projektov škôl, z okresu Malacky 7 škôl a medzi nimi aj naša: Základná škola Záhorská Ves s maximálnou dotáciou: 800,- eur. Úspešné školy získajú spolu 348 228 Eur na nákup kníh podľa svojho výberu.

           

          Nadácia Volkswagen nám oznámila skvelé správy - finančne podporí naše dva projekty prostredníctvom grantového programu Projekty zamestnancov.

          Prvý projekt: Správne držanie tela vypracovala a podala p. učiteľka Mgr. Soňa Landlová prostredníctvom žiadajúceho zamestnanca Ing. Lucie Beňovej Kňazeovej.

          Druhý projekt: Objavuj svet! vypracovala a podala p. učiteľka Mgr. Lenka Liščáková prostredníctvom žiadajúceho zamestnanca pani Terézie Gedeonovej.

          Ďakujeme!

           

          Law enforcement in Slovakia

          "Oliho príbeh" je celoslovenský projekt, ktorý je realizovaný od školského roku 2011/2012 a je zameraný pre žiakov druhých a tretích ročníkov základných škôl. Gestorom projektu je odbor komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru. Uvedený projekt vznikol v roku 2010 v spolupráci železničnej polície s nemeckými železnicami, so Železnicami Slovenskej republiky a s kanceláriou hraničného a styčného dôstojníka nemeckej Spolkovej polície.

          Preventívny projekt "Oliho príbeh" je realizovaný vo forme krátkeho animovaného filmu, ktorý je rozdelený do štyroch príbehov, z ktorého každý upozorňuje na určité riziko, ktorému sú deti vystavené pri pohybe a hrách v blízkosti železníc.

          Po premietnutí filmu policajtka mjr. Ing. Ľubica Dankovičová s deťmi v diskusii rozobrala jednotlivé príbehy, čo hrdinovia urobili nesprávne. Upozornila deti na možné nebezpečenstvá a následky spojené s danou situáciou. Preventívny projekt "Oliho príbeh" sa realizuje na školách, ktoré sa nachádzajú v blízkosti železničných staníc, železničných tratí, koľajísk a železničných priecestí, a to hlavne v obciach, kde je predpoklad, že deti sa v uvedených priestoroch často pohybujú a hrajú.

           

          Medzinárodná škola v prírode

          Stretnutie otvorila pani riaditeľka  PaedDr. Ivica Pupiková a srdečne privítala pani riaditeľku Volksschule Weikendorf dipl. ped. Bettina Jaindl a starostu obce Weikendorf Ing. Johanna Zimmermanna. Vyjadrila radosť z možnosti spoznať vzájomne svojV rámci projektu INTERREG Slovakia - Austria zorganizovalo vedenie našej základnej školy  v dňoch 7.10. - 10.10.2019 jedinečné stretnutie žiakov 1. - 5. ročníka ZŠ Záhorská Ves  a žiakov Volksschule Weikendorf. Miestom pobytu bola Škola v prírode Piesočná, ktorá sa nachádza v lokalite obce Moravský Svätý Ján. Stretnutie otvorila pani riaditeľka  PaedDr. Ivica Pupiková a srdečne privítala pani riaditeľku Volksschule Weikendorf dipl. ped. Bettina Jaindl a starostu obce Weikendorf Ing. Johanna Zimmermanna. Vyjadrila radosť z možnosti spoznať vzájomne svoje regióny, jazyk, komunikovať navzájom, nadväzovať cezhraničné priateľstvá. Aktivity, hry, súťaže, konverzáciu v oboch jazykoch viedla lektorka nemeckého jazyka Mgr. Janka Báchorová, ktorá vyučuje v rámci projektu INTERREG v našej škole nemecký jazyk. Aktivity boli rozdelené do troch blokov - predstavovanie sa, jazykový blok a pohybovo- zábavné hry. Hravé predstavenie svojho mena s pohybom, vyslabikovaním v nemčine i slovenčine si deti hneď získalo, po chvíľke sa vedeli navzájom osloviť a zároveň vedeli  o svojom novom priateľovi, čo ho vystihuje, čo rád robí, hľadali si kamaráta s podobnými záľubami.  V jazykovom bloku spoznávali a porovnávali navzájom abecedu, hľadali slová, ktoré znejú podobne. Z modrého krepového papiera vytvorili spoločnú rieku Moravu  s vlajkami štátov a názvami obidvoch obcí na opačných brehoch rieky. Pomocou kamaráta z družobnej školy sa pokúsili ,,prebrodiť" Moravu. Samozrejme, najzaujímavejší bol 3. blok, plný zábavy a hier, spoločné konverzačné večerné hry a súťaže, diskotéky, talentída. K tomu vychádzky do okolitej prírody, poznávanie rastlinstva, živočíšstva, k trojštátiu -  hraničnému bodu Slovenskej republiky, Českej republiky a Rakúskej republiky na sútoku riek Moravy a Dyje.                                                                                                             

          Družobné stretnutie splnilo svoj hlavný cieľ - odstraňovanie jazykovej bariéry medzi deťmi, vzájomná komunikácia, spoznávanie kultúr obidvoch regiónov, nadväzovanie cezhraničných priateľstiev a radosť zo spoločného stretnutia. Kiežby bolo takýchto stretnutí čo najviac. Ďakujeme vedeniu Základnej školy Záhorská Ves - p. riad. PaedDr. Ivici Pupikovej za zorganizovanie dní v znamení slovensko - rakúskych priateľstiev.

           

          Law enforcement in Slovakia

          Póla radí deťom je preventívnym projektom, ktorý je určený pre deti predškolského veku a deti prvého ročníka základných škôl. S predstavením projektu k našim prváčikom opäť zavítala mjr. Ing. Ľubica Dankovičová. Hravou formou, pomocou pracovného zošita, vysvetlila deťom, ako sa bezpečne  správať v rizikových situáciách, pripraviť sa k zodpovednosti za svoje zdravie a svoje veci. Prostredníctvom hlavnej postavy sú deti primeraným spôsobom informované o rizikách, s ktorými sa môžu v bežnom živote stretnúť -  dopravné predpisy, závislosti, šikana, práca polície. 

          Póla formou príbehu vysvetľuje deťom riziká, ktoré im hrozia na ulici, na ihriskách, či pri pohybe medzi cudzími ľuďmi. Rozpráva im o dopravných predpisoch, ktoré musia dodržiavať pri bicyklovaní, alebo keď idú na prechádzku. Upozorní aj na možné spôsoby, ako si chrániť zdravie a na riziká závislostí, ktoré im hrozia v ich veku (televízia, počítače, hracie konzoly, mobily, ...). Oboznamuje deti s prácou polície a ako majú privolať pomoc, keď ju budú potrebovať. Upozorňuje na nebezpečenstvo šikanovania, ktorá sa môže objaviť aj v ich triede, poukazuje na spôsoby, ako sa môžu proti šikanovaniu v ich veku brániť. Tieto vedomosti nadobúdajú deti formou doplňovania, dopisovania, lúštenia alebo prerozprávania poučných príbehov za pomoci nakreslených obrázkov.                               

          Deti práca s pracovným zošitom zaujala, mali plno otázok a pripomienok, vhodne reagovali na mnohé rizikové situácie, smelo komunikovali s "tetou" Ľubkou a veľa poučného si z aktivít zapamätali.      

          Ďakujeme mjr. Ing. Ľubici Dankovičovej i policajnému zboru za aktívnu činnosť, ktorou prispievajú k bezpečnosti našich najmladších žiakov - prváčikov.

           

          Image result for bratislavský samosprávny kraj

          Projekt "Záhorácke LEGO roboty" 

          Naša základná škola spolu so ZŠ Jakubov, ZŠ Láb a ZŠ Veľké Leváre sa zapojila do projektu pre poskytnutie dotácie z Participatívneho rozpočtu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Ďakujeme Vám za Vaše hlasy! V projekte sme boli úspešní a roboty už máme v škole!

           

          Projekt INTERREG: Zážitok do každodennej praxe pedagóga

          Naša škola sa zapojila do projektu INTERREG - Kooperácia v oblasti vzdelávania v pohraničnom regióne SK-AT. Daphne - Inštitút aplikovane ekológie  v spolupráci s partnermi projektu pripravil sériu medzipredmetových seminárov enviromentálnej výchovy ,,Zážitok do každodennej praxe pedagóga, ktorých sa zúčastnili i pedagogičky našej základnej školy. Semináre sú jedinečnou príležitosťou, ako aplikovať zážitok do každodennej praxe práce s deťmi. Absolvovali dve stretnutia - v Banskej Štiavnici a v Záhorskej Vsi. Prvé bolo naplnené smrekovou živicou, bylinkovými masťami, púčikmi, jaspismi, kryštálmi a brúsením drahých kameňov. Bylinkári a permoníci pod vedením svojich majstrov prenikli do tajov učenia, aby v záverečnej mestskej hre preukázali vedomosti a silu a zachránili vodníčku uväznenú v tmách a hlbinách. Druhé stretnutie sa nieslo v znamení ukážok konkrétnych aktivít určených pre žiakov a ukážok interaktívnych pomôcok a námetov na ľahko zhotoviteľné pomôcky. Obidve stretnutia boli pre pedagogičky inšpiráciou na zážitkové aktivity, ktoré použijú vo svojej pedagogickej praxi.

           

           

          Dňa 8. marca 2021 zasadala hodnotiaca komisia rozhodujúca o podpore žiadostí o grant na projekty v rámci grantového programu „Projekty zamestnancov“.

          V zmysle rozhodnutia Komisie vám s radosťou oznamujem, že Nadácia Volkswagen Slovakia Váš projekt "Lepšie vzdelávacie výsledky a motivácia žiakov" podporí.

          Zoznam všetkým podporených projektov nájdete na našej stránke: https://www.nadacia-volkswagen.sk/oblasti-podpory/grant-projekty-zamestnancov/

           

          Image result for bratislavský samosprávny kraj

          Projekt Ozdravenie školy a jej prostredia

           

          Projekt Rozvoj polytechnickej a ekologickej výchovy zážitkovým vyučovaním