Európsky deň jazykov (26. september) vyhlásila Rada Európy v roku 2001 počas Európskeho roka jazykov. V členských krajinách Európskej únie si ho každoročne pripomínajú školy prostredníctvom rôznych aktivít. Cieľom týchto aktivít je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov, podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti. Pri týchto aktivitách sa snažíme spolu s deťmi poukázať na odlišnosti i na podobnosti jazykov a prepojiť jazykové vzdelávanie s našimi koníčkami, s vedomosťami z geografie, z hudobnej výchovy i popracovať na našom všeobecnom prehľade.
V dňoch 25. až 27. septembra 2024 sa v tejto súvislosti uskutočnili v našej škole podujatia, ktorými podporujeme jazykové vzdelávanie inými formami, ako zvykneme na vyučovaní. Na hodinách cudzích jazykov boli realizované rozličné súťaže, kvízy, debaty a jazykové hry.
Deviataci napr. tento rok na hodinách nemčiny formou kvízu a prezentácie bližšie spoznávali Nemecko a jeho reálie. V kvíze si mali možnosť preveriť svoje vedomosti z oblasti histórie Nemecka, spoznávali tradičnú ľudovú i populárnu hudbu s koreňmi v Nemecku, významné nemecké osobnosti. Tiež sme pospomínali najznámejšie prírodné krásy Nemecka, úspechy v oblasti športu, automobilového priemyslu a podobne.
Žiaci ôsmeho ročníka zase súťažili v skupinách, kto pozná najlepšie Rakúsko, nášho suseda. Ukázalo sa, že viacerí majú i reálne cestovateľské skúsenosti a zážitky. Tiež sme využili jazykové hry na opakovanie slovnej zásoby. Spoznávali sme vychýrené krásy Rakúska pomocou obrázkov, krátkych videí a prezentácií.
Siedmaci na hodinách nemčiny porovnávali nemčinu, slovenčinu, češtinu, angličtinu a ukrajinčinu a hľadali, ktoré slová sú podobné. Uvedomili sme si, že práve táto podobnosť nám môže pomôcť pri učení sa cudzieho jazyka. Skúsili sme si i potrénovať výslovnosť pri jazykolamoch. Tiež sme sa pokúšali identifikovať jazyky podľa zvukovej ukážky, čo teda vôbec nebolo jednoduché.
Na hodinách anglického jazyka žiaci VIII.A a IX.A pracovali na posluchu populárnych piesní, žiaci VII. A, VI.A a V.A počúvali piesne s pozdravmi a číslami v rôznych jazykoch, priraďovali vlajky štátov a hlavných miest, hrali hru Vlajky. Na prvom stupni si žiaci požičali zo školskej knižnice encyklopédiu sveta s najvýznamnejšími reáliami konkrétnych európskych (aj svetových) štátov a nasnímaním QR kódu mobilnými telefónmi si žiaci vypočuli hymny viacerých štátov v ich jazyku. Okrem toho si vypočuli prezentáciu o Spojenom kráľovstve a riešili kvíz, zahrali si hru „Where are you come from?“ (Odkiaľ pochádzaš?), priraďovali vlajky európskych štátov k ich názvom v anglickom jazyku a najmenší vyfarbovali vlajky európskych štátov.
Cudzie jazyky v dnešnej multikultúrnej spoločnosti zohrávajú významnú úlohu vo vzdelávaní. Našou snahou bolo podporiť aktivitami učenie cudzích jazykov u žiakov, aby zároveň pochopili rôznorodosť a jedinečnosť každého jazyka, štátu a národa nášho „starého kontinentu“.
Kolektív jazykárov ZŠ Záhorská Ves
Fotoalbum