Projekt „Záchrana som ja“
V rámci tohto projektu až 50 najlepších kolektívov mohlo vyhrať pre svoju školu automatický externý defibrilátor, kurz prvej pomoci pre pedagógov a ukážky prvej pomoci pre celý 1. stupeň ZŠ.
Našej škole sa vyhrať podarilo! Preto bola streda 5.12.2018 pre prvý stupeň a pedagógov nevšedná a zaujímavejšia než obvykle. Navštívili nás totiž záchranári so svojím kamarátom vtákom Falkom! Za prítomnosti záchranárov a ich pána riaditeľa Divízie Healthcare Stredná a Východná Európa Krzysztofa Kmiecika, pána starostu JUDr. Borisa Šimkoviča, našej pani riaditeľky PaedDr. Ivice Pupikovej a pani učiteliek prvého stupňa, spolu so svojimi žiakmi, bola v úvode a spoločnom zahájení programu štvrtákom vyslovená vďaka za ich snahu a úspech pre školu a pani riaditeľke bol odovzdaný automatický externý defibrilátor (AED).
Po slávnostnom vyhodnotení záchranári a vták Falko odviedol našich žiakov na jednotlivé stanovištia, kde si trénovali hravou a zážitkovou formou prvú pomoc, ako ju správne privolať a nebáť sa zasiahnuť. Na prvom stanovišti mal každý žiak pripraveného svojho kamaráta – medvedíka, ktorému poskytol prvú pomoc pri zástave srdca. Rovnako si každý mohol vyskúšať masáž srdca na figuríne. Na vtákovi Falkovi pán záchranár ukázal, ako správne používať automatický externý defibrilátor a ako dôsledne, krok po kroku, dokáže tento prístroj navigovať aj laika. Paralelne s ním si žiaci vyskúšali správne umiestniť elektródy defibrilátora na svojej postavičke z plagátu. Defibrilátor v závere zhodnotil, že vtáka Falka sa deťom oživiť podarilo aj bez jeho pomoci. Žiaci teda dostali poslednú úlohu, uviesť toto veľké zviera do bezpečnej stabilizovanej polohy v spolupráci po štyroch. A hoci im ťažký Falko v bezvedomí túto úlohu ani trochu neuľahčil, v spolupráci všetko hravo zvládli.
Druhé stanovište nebolo o nič menej zaujímavé ako prvé. Žiaci sa oboznámili s postupom pri poskytovaní prvej pomoci počas epileptického záchvatu na plyšovej bábike, ďalej so základnými úkonmi zachraňujúcimi život pri dusení sa cudzím predmetom (žuvačka, cukrík), kde bola hlavnou postavou dusiaca sa figurína „Charlie“. Deti si na figuríne vyskúšali 5 úderov hranou dlane medzi lopatkami a ak „Charlie“ predmet stále nevypľúval, vyskúšali Heimlichov manéver v oblasti pupka figuríny. Zopakovali si tiež základy oživovania, v prípade, ak by sa predmet z dýchacích ciest nepodarilo uvoľniť. Na záver si všetci vyskúšali dať svojho kamaráta do stabilizovanej polohy.
Na treťom stanovišti žiaci poskytovali prvú pomoc pri dopravnej nehode. Oboznámili sa, ako privolať prvú pomoc a akým úchopom vyťahujú záchranári zraneného z auta, aby bol fixovaný v oblasti chrbtice. Ďalej zistili, ako treba zhodnotiť zdravotný stav postihnutej osoby v bezvedomí vykonaním prvotného „vyšetrenia“ (prihovoriť sa, uštipnúť) a realizáciou druhotného „vyšetrenia“ (zistiť, či postihnutý dýcha a nedošlo k zástave srdca). Všetky zranenia ošetrovali na figuríne veľkosti dospelého človeka – od poranenia hlavy a zastavenia krvácania cez popáleniny a zlomeniny.
Azda najväčší ohlas však mala simulovaná záchranná akcia na školskom dvore, kedy Viki Kňazeová privolala húkajúcu sanitku k spolužiačke „v bezvedomí“. Záchranári zabalili našu zranenú do všetkých možných ochranných, tepelných a fixačných obalov a na nosidlách naložili do sanitky. Žiaci si potom mali možnosť prehliadnuť sanitku na vlastné oči a nohy.
Na záver prišiel rad aj na pedagógov našej školy. V poobedňajších hodinách sa totiž uskutočnil kurz prvej pomoci aj pre nich. Po skončení kurzu boli účastníkom vystavené oficiálne potvrdenia o absolvovaní kurzu prvej pomoci.
Samotný kurz prvej pomoci pre deti i pedagógov bol poskytnutý skutočnými profesionálmi – lekármi a záchranármi s dlhoročnou praxou z oblasti pomoci ľuďom a záchrany ľudských životov. Rovnako vybavenie, prístroje, figuríny boli na vysokej odbornej úrovni s možnosťou napojenia na počítač, aby zachraňujúci mohol reálne vyskúšať svoje schopnosti pri záchrane života s reálnou odozvou figuríny ako postihnutého.
A čo je to vlastne ten spomínaný automatický externý defibrilátor (AED)? Ide o zariadenie, ktoré pomáha pri poskytovaní prvej pomoci. Elektrickým výbojom je schopný obnoviť správny srdcový rytmus. Prístroj má jednoduché používanie a je určený aj pre laikov. Všetko je riadené povelmi v slovenskom jazyku. Sám analyzuje pacientov stav a v prípade potreby použije elektrický výboj. Ublížiť nemôže, jedine pomôže. Vo vyspelých krajinách je už štandardom, že na miestach s vysokou frekvenciou ľudí sú AED k dispozícii.
Štvrtákom patrí veľká vďaka za ich snahu pomáhať, ktorá sa vyplatila. Budú v nej, dúfam, ďalej pokračovať. Sú totiž novou generáciou a budúcnosťou našej spoločnosti, do ktorej sa oplatí investovať. A pomáhať predsa naozaj nebolí...
Mgr. Zuzana Tichá
Fotoalbum