• Európsky deň / týždeň jazykov

• Od r. 2001 sa Európsky deň jazykov oslavuje každoročne 26.9. Iniciatíva vyšla z Rady Európy v Štrasburgu, aby sa bez ohľadu na vek, v školách i mimo nich, učili Európania viac jazykov. Rada Európy podporuje mnohojazyčnosť v celej Európe. Európsky deň jazykov vyjadruje presvedčenie, že jazyková rozmanitosť je základom pre väčšie interkultúrne porozumenie. Zároveň je kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva nášho kontinentu.

V našej škole sme si tento deň pripomenuli rôznymi aktivitami. Celý týždeň sa niesol v duchu Európskeho dňa jazykov. Prvostupniari hrali hru „Where are you come from?“ (Odkiaľ pochádzaš?), priraďovali názvy štátov v anglickom jazyku k európskym vlajkám, vyfarbovali ich a vyrábali plagáty, hrali vlajkové pexeso a vypočuli si pozdravy v rôznych jazykoch.

Na druhom stupni v rámci anglického i nemeckého jazyka žiaci priraďovali vlajky k jednotlivým štátom, učili sa o rôznych národnostiach, určovali jazyk podľa nahrávky, počúvali piesne s pozdravmi a počítaním v iných jazykoch, hrali pexeso, kvarteto a Človeče nehnevaj sa v cudzom jazyku.

Ako sa vyjadril p.uč. Malík: "Žiaci a žiačky 8. a 9. ročníka sa pripojili k iniciatíve Európskeho dňa jazykov. Cieľom iniciatívy je podnietiť u študentov a študentiek výučbu cudzích jazykov v škole aj mimo nej. Jazyková rozmanitosť je nástrojom na dosiahnutie väčšieho interkultúrneho porozumenia a vzájomného budovania mostov medzi jednotlivými národmi. Poukazuje taktiež na bohaté kultúrne dedičstvo starého kontinentu. Na hodinách anglického jazyka bol pre nich pripravený interaktívny kvíz, prostredníctvom ktorého sa presunuli do čarodejníckeho sveta Rokfortu. Replika rokfortského klobúka zaradila žiakov a žiačky do jednotlivých školských fakúlt, v rámci ktorých spoločne súťažili o primát najúspešnejšej z nich. Popri snahe o víťazstvo sa všetci príjemne zasmiali."

Je dôležité, aby deti pochopili, že čím viac jazykov vedia, tým ľahšie sa v živote uplatnia a to nie iba na dovolenke v zahraničí, keď si budú objednávať hlavný chod v reštaurácii. :-)

Kolektív jazykárov ZŠ Záhorská Ves

• Biela pastelka

• V našej základnej škole sa uskutoční verejná zbierka na pomoc Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska

v piatok 22. septembra 2023.

Darcom ďakujeme!

Vyzbierali sme 170,- eur!

• Exkurzia Červený Kameň

• Dňa 18.9.2023 sme sa  opäť stretli s našimi priateľmi a kolegami z opačnej strany Moravy – z Rakúska. Spája nás dlhoročná spolupráca a aj naši žiaci často navštevujú podujatia školy Volksschule Weikendorf. Pre pána starostu obce Weikendorf spolu s učiteľmi z Volksschule Weikendorf sme si pripravili bohatý program. Exkurzia bola spojená tiež s aktualizačným vzdelávaním pre pedagógov našej školy. Mali sme možnosť bližšie spoznať históriu hradu. Prehliadka bola zaujímavá aj pre našich rakúskych kolegov, nakoľko nás spája spoločná rakúsko-uhorská história.

Pri rozlúčke sme si prisľúbili v spolupráci pokračovať.

Dovidenia, priatelia z Weikendorfu!

PaedDr. Lýdia Chylová

• Tanečný krúžok - info

Začíname 3. októbra 2023

3.10. 2023

1. - 3. ročník                               14.00 - 14.50 h

4. a vyššie ročníky                     14.50 - 15.40 h

6.10. 2023

1. - 3. ročník                               14.00 - 14.50 h

4. a vyššie ročníky                     14.50 - 15.40 h

Info: 0950 534 314

heli.horvathova@gmail.com

• Hasičský krúžok - info

• Milí žiaci, v sobotu, 23.09. 2023, od 10.00 h do cca 12.00 h sa uskutoční v priestoroch Hasičskej zbrojnice hasičský krúžok.

Vítaní sú všetci žiaci, aj tí, ktorí sa ešte na hasičský krúžok neprihlásili.

Žiaci, ktorí doteraz krúžok nenavštevovali, prídu aj so sprievodom zákonného zástupcu (zdržanie cca 10 - 15 minút) z dôvodu administrácie. Je potrebné priniesť fotokópiu zdravotného preukazu, prípadne skopírujeme priamo v zbrojnici.

Tešíme sa na Vás!

DHZ Záhorská Ves

• Tanečný krúžok

• Harmonogram tanečného krúžku

utorok: 13.30 h,

piatok: 14.00 h.

Zápis - vstup do školy cez zadný vchod na Školskej ulici.

• Mobilné dopravné ihrisko - projekt

• Začal sa september a s ním aj väčší pohyb detí na cestách. Aj v okolí škôl. Preto sme si s deťmi v školskom klube detí porozprávali o pravidlách cestnej premávky a pozreli si edukačné video k danej tematike.

Na ďalší deň si deti priniesli do školy kolobežky. V rámci školského klubu detí sme si pripravili dopravné ihrisko na našom školskom multifunkčnom ihrisku. Tu si mohli deti vyskúšať svoju zručnosť jazdy po ceste a znalosť dopravných značiek. Na križovatke svietil aj ozajstný semafor. Zopakovali sme si ešte raz pravidlá cestnej premávky, dopravné značky a farby na semafore.

Deťom sa jazdenie veľmi páčilo a snažili sa dodržiavať všetky pravidlá.

• Výlet do ZOO! HURÁ!

• Dňa 9.9. 2023 (sobota) sa uskutoční výlet do ZOO. Zraz je o 8.00 h pred školou (Hlavná ulica), príchod je o 13.45 h pred školu.

So sebou si treba priniesť desiatu, nápoj, šiltovku, cca 12,- eur (lístky bus + MHD + vstup do ZOO) a vreckové (podľa uváženia).

Tešíme sa!

Turistický krúžok

• Začiatok školského roka

• Dňa 4.9. 2023 po slávnostnom otvorení prváčikovia s rodičmi pôjdu do triedy, ostatní žiaci sa stretnú so svojimi triednymi učiteľmi na školskom dvore.

Vyučovanie v nasledujúcich dňoch:

5.9. 2023 - I. A: 3 vyučovacie hodiny (VH),

II. A - IV. A: 4 VH,

V. A - IX. A: 5 VH;

6.9. 2023 - vyučovanie podľa rozvrhu hodín.

Školský klub detí a stravovanie v ŠJ začína 5.9. 2023.