Fotoalbum
Aktivity v záujmovom útvare
Záujmový útvar ručné práce a varenie je zameraný na rozvíjanie praktických zručností v každodennom živote. Jednou z nich je aj prišívanie gombíkov. Vyskúšali sme dvojdierkové, štvordierkové (na dva spôsoby) a gombíky s uškom. Dievčatám išla práca od ruky. Po tréningu si mali z gombíkov vytvoriť obrázok. Práce vyšli super – pozrite si fotoalbum. Činnosť sa im páčila, už teraz sa tešia na ďalšie aktivitky.
Veronika Šimkovičová
Fotoalbum
Preventívne aktivity – šikana a kyberšikana
Žiaci 5., 6.a 7. ročníka sa zúčastnili diskusie v rámci prevencie šikany a kyberšikany od firmy Osobný údaj zaoberajúcej sa aj GDPR problematikou. Deťom poskytli dôležité informácie ohľadom toho, čo je klasifikované ako šikana, kyberšikana, aký je medzi nimi rozdiel, ako im predchádzať, čo robiť v prípade obete alebo svedka šikany. Žiaci tiež boli oboznámení s novým zákonom zaoberajúcim sa kyberšikanou a zverejňovaním fotografií obetí šikany.
Je veľmi dôležité, aby boli žiaci neustále informovaní o spôsoboch riešenia problému šikany a kyberšikany. V tomto prípade totiž platí "opakovanie-matka múdrosti".
Mgr. Zuzana Šišuláková
Fotoalbum
Návšteva vojenského letiska v Kuchyni
Dňa 10. októbra 2024 navštívili žiaci 1. – 5. ročníka areál vojenského letiska v Kuchyni. Po krátkom a milom privítaní sa rozdelili do piatich skupín, v ktorých postupovali po jednotlivých stanovištiach. Vojaci trpezlivo a ochotne odpovedali na zvedavé otázky žiakov. Deti mali možnosť vyskúšať si, ako sa pracuje so zariadením potrebným na otvorenie a vyslobodenie zranených z auta, preskúmali interiér hasičského a vojenského auta, pokúsili sa prúdom vody zo striekacích hadíc trafiť plastové fľaše, oboznámili sa s prostriedkami individuálnej ochrany, prezreli a vyskúšali si ručné zbrane. Najzaujímavejšou časťou našej exkurzie bola prehliadka interiéru vojenského lietadla. Počas našej návštevy vzlietlo niekoľko lietadiel a nad hlavami sa nám vznášali vojenskí výsadkári. Exkurzia bola veľmi zaujímavá a pre deti bude nezabudnuteľným zážitkom.
Mgr. Diana Ševcovová
Tekvičkovo - vyhodnotenie
Jeseň sa v našej škole už tradične nesie v znamení tekvicového tvorenia. Naše triedy, chodby, obloky postupne zdobili nevídané čudá so svetielkujúcimi očami, fúzatí, strapatí, zubatí, vysmiati i rohatí strašiaci, múdre sovičky, prasiatka, pavúky, vodníci, ježkovia. Kreatívnosť detí, rodičov, učiteľov bola obdivuhodná. Všetci spoločne vytvorili krásne školské Tekvičkovo. Vybrať najkrajšiu tekvičku súťaže bolo veru namáhavé, porota hodnotila zaujímavý nápad, tvorivosť, originalitu.
Majitelia najoriginálnejších tekvičiek:
I. A - Michal Lančarič, Mathias Horecký, Dominik Šušuk
II.A - Vanesa Priehodová, Damián Karovič, Laura Grujbárová
III. A - Martin Lučánsky, Samuel Streďanský, Elisa Kasami
IV.A - Alicka Svetlíková, Timea Zábojníková, Michal Weisman
IV.B – Klárka Danihelová, Peter Baláž, Laura Lančaričová
Andrejka Tomášková, kolektív žiakov V.A, VI.A, VII.A, VIII.A, IX.A a kolektív detí ŠKD, II. odd.
Pochvala a poďakovanie patrí všetkým zúčastneným deťom, ich rodičom, vyučujúcim! Blahoželáme majiteľom úspešných tekvičiek a tešíme sa na nové nápady v budúcom školskom roku!
Zuzana Doršicová
Fotoalbum
Vyhodnotenie jesenného zberu papiera
V termíne od 7.10. do 11.10. 2024 sa na našej základnej škole uskutočnil jesenný zber papiera. Vďaka iniciatíve žiakov, rodičov a pedagógov sa podarilo vyzbierať celkovo 2124,25 kg papiera, čím sme prispeli k ochrane životného prostredia a podpore recyklácie.
Do zberu sa aktívne zapojili všetky triedy, pričom najväčší úspech dosiahli:
Vyhodnotenie triedy:
- miesto VII.A (540,65 kg)
- miesto III.A (328,40 kg)
- miesto VIII.A (287,15 kg)
Vyhodnotenie jednotlivci:
- miesto Sabrina Danihelová – VII.A (328,35 kg)
- miesto Dominik Hanzlovič – III.A (240,40 kg)
- miesto Klára Danihelová – IV.B (114,75 kg)
Víťazom srdečne blahoželáme a v mene základnej školy vyslovujeme poďakovanie rodičom a občanom našej obce, ktorí svojou účasťou prispeli k úspechu zberu papiera. Vaša pomoc umožňuje našim žiakom osvojovať si zásady ochrany životného prostredia a rozvíjať zodpovedný prístup k prírode.
Mgr. Simona Skoupilová
Fotoalbum
Zber papiera
Exkurzia na Hrade Devín
Nadväzujúc na aktivity k Európskemu dňu jazykov a na naše dlhoročné priateľstvo s rakúskou partnerskou školou Volksschule in Weikendorf, sme zorganizovali dňa 3.10.2024 spoločný výlet do Bratislavy, konkrétne na hrad Devín.
20 slovenských a 18 rakúskych detí spolu so svojimi učiteľmi, pani riaditeľkami a pánom starostom Johannom Zimmermannom mali možnosť oboznámiť sa s náleziskami na hradnom vrchu, dozvedieť sa mnoho zaujímavých faktov o histórii hradu Devín, okolitej prírode a jej unikátoch, ale aj o archeologickom výskume, ktorý v areáli trvá viac ako 110 rokov.
Okrem tradičnej výstavy, ktorá prezentuje exponáty, predmety denného využitia našich predkov od najstarších čias, sme si prezreli aj novú výstavu Múzea mesta Bratislavy, ktorá sa zameriava na dejiny hradu Devín a jeho okolia v kontexte železnej opony. Výstava má za cieľ zmapovať sprísňujúce sa obmedzenia slobody pohybu od r.1948. Opisuje dopad týchto obmedzení na život obyvateľov Slovenska. Špeciálne sa venuje postaveniu hradu Devín na hraniciach s Rakúskom. Súčasťou výstavy sú aj opisy konkrétnych pokusov o útek práve cez devínsky úsek štátnej hranice.
Myslím, že dnešný výlet sa všetkým páčil a prostredníctvom novoinštalovanej výstavy sme si mohli opäť raz pripomenúť, že demokracia a sloboda tak, ako ju poznáme dnes, nie je automatická a nemusí byť večná. Najväčšou odmenou za zvládnutie schodov do výšav hradu boli prenádherné výhľady na okolitú krajinu.
Mgr. Jana Báchorová
Fotoalbum
Exkurzia v Zámku Schloss Hof
Na východe Dolného Rakúska sa na viac ako 70 hektároch rozprestiera areál zámku Schloss Hof. Tento prekrásny komplex pozostávajúci z dvojposchodovej zámockej budovy, záhrady a statku má v umení a dejinách kultúry svoje významné miesto.
V roku 1725 získal princ Eugen Savojský štvorkrídlový kaštieľ zo 17. storočia a vybudoval z neho veľkolepý zámocký areál. Za jeho pôsobenia vznikol jedinečný umelecký celok tvorený budovou zámku, záhradami a rozľahlým statkom, ktoré môžete obdivovať aj dnes.
O tridsať rokov neskôr, v roku 1755, získala toto vidiecke sídlo Mária Terézia. V rokoch 1773-1775 sa na zámku uskutočnila prestavba: pristavalo sa druhé poschodie a miestnosti na prvom poschodí sa zrenovovali. Každá miestnosť schováva fascinujúce zaujímavosti a v návštevníkoch vzbudzuje autentickú atmosféru 18. storočia.
Pedagogickí zamestnanci našej základnej školy sa v rámci aktualizačného vzdelávania a priateľského stretnutia s kolegami z Volkschulle Weikendorf zúčastnili komentovanej prehliadky uvedeného architektonického, historického a kultúrneho skvostu. Špeciálna výstava bola venovaná histórii, tradíciám a svadobným zvyklostiam. Príjemne oddýchnutí a informačne nasýtení strávili spoločné chvíle aj so svojimi rakúskymi kolegyňami a kolegami.
Mgr. Dávid Malík
Fotoalbum
Romankin obrovský úspech!
V dňoch 27.9. až 29.9. 2024 sa v Jablonci nad Nisou v Českej republike konala medzinárodná súťaž v latinsko-amerických tancoch, ktorej súčasťou bola aj naša žiačka, Romanka Maxianová, žiačka V. A triedy.
Romanka bola úspešná v týchto disciplínach:
DUO: 1. miesto
Spoločná choreografia LAVIDALOCA: 1. miesto
TRIO: 2. miesto
Romanke gratulujeme a želáme ďalšie úspechy!
RŠ
Európsky deň jazykov
Európsky deň jazykov (26. september) vyhlásila Rada Európy v roku 2001 počas Európskeho roka jazykov. V členských krajinách Európskej únie si ho každoročne pripomínajú školy prostredníctvom rôznych aktivít. Cieľom týchto aktivít je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov, podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti. Pri týchto aktivitách sa snažíme spolu s deťmi poukázať na odlišnosti i na podobnosti jazykov a prepojiť jazykové vzdelávanie s našimi koníčkami, s vedomosťami z geografie, z hudobnej výchovy i popracovať na našom všeobecnom prehľade.
V dňoch 25. až 27. septembra 2024 sa v tejto súvislosti uskutočnili v našej škole podujatia, ktorými podporujeme jazykové vzdelávanie inými formami, ako zvykneme na vyučovaní. Na hodinách cudzích jazykov boli realizované rozličné súťaže, kvízy, debaty a jazykové hry.
Deviataci napr. tento rok na hodinách nemčiny formou kvízu a prezentácie bližšie spoznávali Nemecko a jeho reálie. V kvíze si mali možnosť preveriť svoje vedomosti z oblasti histórie Nemecka, spoznávali tradičnú ľudovú i populárnu hudbu s koreňmi v Nemecku, významné nemecké osobnosti. Tiež sme pospomínali najznámejšie prírodné krásy Nemecka, úspechy v oblasti športu, automobilového priemyslu a podobne.
Žiaci ôsmeho ročníka zase súťažili v skupinách, kto pozná najlepšie Rakúsko, nášho suseda. Ukázalo sa, že viacerí majú i reálne cestovateľské skúsenosti a zážitky. Tiež sme využili jazykové hry na opakovanie slovnej zásoby. Spoznávali sme vychýrené krásy Rakúska pomocou obrázkov, krátkych videí a prezentácií.
Siedmaci na hodinách nemčiny porovnávali nemčinu, slovenčinu, češtinu, angličtinu a ukrajinčinu a hľadali, ktoré slová sú podobné. Uvedomili sme si, že práve táto podobnosť nám môže pomôcť pri učení sa cudzieho jazyka. Skúsili sme si i potrénovať výslovnosť pri jazykolamoch. Tiež sme sa pokúšali identifikovať jazyky podľa zvukovej ukážky, čo teda vôbec nebolo jednoduché.
Na hodinách anglického jazyka žiaci VIII.A a IX.A pracovali na posluchu populárnych piesní, žiaci VII. A, VI.A a V.A počúvali piesne s pozdravmi a číslami v rôznych jazykoch, priraďovali vlajky štátov a hlavných miest, hrali hru Vlajky. Na prvom stupni si žiaci požičali zo školskej knižnice encyklopédiu sveta s najvýznamnejšími reáliami konkrétnych európskych (aj svetových) štátov a nasnímaním QR kódu mobilnými telefónmi si žiaci vypočuli hymny viacerých štátov v ich jazyku. Okrem toho si vypočuli prezentáciu o Spojenom kráľovstve a riešili kvíz, zahrali si hru „Where are you come from?“ (Odkiaľ pochádzaš?), priraďovali vlajky európskych štátov k ich názvom v anglickom jazyku a najmenší vyfarbovali vlajky európskych štátov.
Cudzie jazyky v dnešnej multikultúrnej spoločnosti zohrávajú významnú úlohu vo vzdelávaní. Našou snahou bolo podporiť aktivitami učenie cudzích jazykov u žiakov, aby zároveň pochopili rôznorodosť a jedinečnosť každého jazyka, štátu a národa nášho „starého kontinentu“.
Kolektív jazykárov ZŠ Záhorská Ves
Fotoalbum
Európsky týždeň športu
Pri príležitosti Európskeho týždňa športu sa žiaci a žiačky II. stupňa našej základnej školy zúčastnili volejbalového turnaja, v ktorom sa zápolilo o primát najúspešnejšieho zmiešaného družstva v kategórii mladších a starších žiakov, resp. žiačok.
V priestoroch miestnej telocvične sa už od skorých ranných hodín zvádzali súboje o každú loptu. V kategórii mladšieho žiactva sa z triumfu tešil tím VI.A triedy v zložení Zara Grujbárová, Martin Maxian, Marko Bobák, Sebastian Pulmann a Filip Očenáš. Spomínané družstvo prešlo turnajom bez prehry. Rovnaký kúsok sa podaril aj víťaznému zoskupeniu deviatakov v kategórii staršieho žiactva v zložení Boris Šimkovič, Patrik Šarközy, Tomáš Malík, Radovan Karovič a Roman Karovič.
Víťazom gratulujeme a tešíme sa na ďalší zo série školských turnajov!
Mgr. Dávid Malík
Fotoalbum
Tekvica z našej záhrady - IV.B sa zapojila do Tekvičkova
Dnes sa deň v IV.B triede niesol v znamení kreativity a zábavy. Naši šikovní žiaci sa totiž pustili do vyrezávania tekvice, ktorá vyrástla priamo v školskej záhrade. V rámci súťaže Tekvičkovo sa rozhodli prispieť svojím dielom a pustili sa s nadšením do práce.
Najskôr si navrhli motív na dve tekvice. Potom, keď im pani učiteľka pomohla s vyrezaním otvorov, žiaci už mohli začať maľovať. Každý prispel svojou troškou fantázie a snažil sa vytvoriť niečo originálne. Pri práci sa výborne zabavili a nevedia sa dočkať, ako svojím príspevkom zaujmú porotu a podporia svoju triedu v súťaži.
PaedDr. Lýdia Chylová
Fotoalbum
Preventívne aktivity PZ SR
Každý rodič myslí predovšetkým na bezpečnosť svojho dieťaťa, ako ho uchrániť pred nebezpečenstvom a negatívnymi spoločenskými situáciami. Obavy o naše deti, či už v rámci reálneho alebo kybernetického sveta, naberajú každodenný charakter zvlášť v dobe, kedy online priestor funguje u väčšiny detí na každodennej báze. Prevencie voči nástrahám negatívnych javov spoločnosti nie je nikdy dosť. V tomto ohľade pomáha školám aj polícia so svojimi prepracovanými aktivitami prevencie, keďže deti (a starší ľudia) patria k najviac ohrozeným skupinám obyvateľstva.
Na našej škole v rámci preventívnych aktivít momentálne pôsobí pani policajtka mjr. Ing. Ľubica Dankovičová. Mladších žiakov vie pútavým spôsobom nasmerovať k tomu, ako sa bezpečne správať na ceste, v okolí železnice, akého nebezpečného správania sa vyvarovať. Starším žiakom poukázala na nástrahy sociálnych sietí formou didaktickej hry a skupinovej aktivity a na čo si v kybernetickom svete dávať pozor. Formou rozhovoru rozvila témy ako sa zachovať v konkrétnej situácii nielen v online priestore, ale aj v realite, ak niekomu hrozí nebezpečenstvo napríklad pri ceste do školy. Ďalšia skupina starších žiakov dostala pracovné zošity s pútavými témami ohľadom bezpečnosti a život ohrozujúcich situácií. Bezpochyby ďalšie užitočné aktivity do života prinesie pani policajtka aj pri nastávajúcich stretnutiach s deťmi našej školy, keďže preventívny program polície stále prebieha. Patrí jej veľké ĎAKUJEME!
Mgr. Zuzana Šišuláková
Fotoalbum
Biela pastelka
20. septembra pomôžme nevidiacim a slabozrakým
Darcom ďakujeme!
Vyzbierali sme 125,- eur!
Fotoalbum
Biela pastelka je verejná zbierka, ktorá aj vďaka vašej pomoci zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Biela pastelka patrí medzi 10 najväčších zbierok na Slovensku.
Za akúkoľvek podporu vám ďakujeme!
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska