Fotoalbum
Všetkovedko – veľký súboj o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími
O titul Všetkovedko sa tento rok rozhodlo zabojovať viac ako 18 600 detí z celého Slovenska. Medzi nimi aj 20 prvostupniarov z našej školy. Hlavičky si potrápili nad testovými úlohami, ktoré preverili ich všeobecný rozhľad. Držíme im palce a netrpezlivo čakáme na výsledky.
Mgr. Diana Ševcovová
Fotoalbum
Kontrola umývania rúk
ZŠ Záhorská Ves ďakuje členom neziskovej organizácie Dobrovoľná civilná ochrana za vykonanie ukážok pre našich žiakov zamerané na správne umytie rúk! Činnosť vykonávajú vďaka UV svetlu a špeciálnemu kontrastnému gélu na ruky.
Profesionálnym a trpezlivým prístupom dobrovoľníci učili žiakov, ako postupovať pri správnom umývaní rúk.
Ešte raz ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu, napríklad pri ďaľšom ročníku Dňa rodiny!
PaedDr. Ivica Pupiková
Fotoalbum
Záujem o pretestovanie žiakov, zákonných zástupcov a o otvorenie školy do Vianoc
Na základe opatrení ministerstva školstva žiadame rodičov žiakov 2. stupňa, ktorí majú záujem o pretestovanie svojich detí, seba a o otvorenie školy do Vianoc, aby sa do 8.12.2020 do 12.00 h zapojili do prihlasovania na edupage.
Výsledky: zo 104 žiakov záujem prejavili šiesti žiaci, z toho potvrdili dvaja zákonní zástupcovia.
Ďakujeme!
RŠ
Dobroty pre vtáčiky na zimu
Veľa druhov vtákov odlieta počas jesene do teplých krajín, kde ľahšie nájdu potravu, ale aj napriek tomu tu nemálo vtákov zostáva. Najmä za tuhých zím so silnými mrazmi a snehovou pokrývkou vtáčiky ťažko hľadajú niečo na jedenie. Chovateľské potreby B&F v Malackách zverejnili výzvu o darovaní tyčiniek pre vtáčikov a veveričky. Zareagovali sme a podarilo sa! Malé gesto a obrovská radosť pre naše školské detičky vykonať dobrý skutok. Dobroty pre vtáčikov, semienkové tyčinky, sme rozvešali na stromy a kríky v okolí našej školy. Vtáčiky nám na jar za oblokom zaštebocú svoje ďakujeme!
Zuzana Doršicová
Fotoalbum
Prišiel k nám Mikuláš!
Celý kraj sťa striebro svieti.
Príď, Mikuláš, prosia deti.
Chytro sadaj na sane,
v školičke ťa čakáme.Ukážeme ti, čo vieme,
rozprávočky rozpovieme,
prednesieme pekný verš,
nakreslíme čo len chceš.
Nič to - zato, že sme malí,
statočne sme pracovali.
Ponáhľaj sa, Mikuláš,
ponáhľaj sa medzi nás.Kto je muž, vďaka ktorému vznikol jeden z najobľúbenejších sviatkov?
Je patrónom lekárnikov, námorníkov a veľa iných profesií. Každý rok si ho pripomíname 6. decembra. Na Mikuláša majú najväčšiu radosť hlavne deti, ktoré si na okno kladú topánky, aby v nich ráno (v ideálnom prípade) našli veľa sladkostí, ovocia a iných darčekov. Aký bol skutočný príbeh tohto legendami opradeného svätca, ktorého si pripomínajú ľudia po celom svete?
Napriek jeho popularite však o jeho skutočnom živote vieme veľmi málo. Už v mladosti sa stal povestný svojou dobročinnosťou - Dávať a nečakať dar. Taký je hlavný zmysel sviatku svätého Mikuláša, biskupa.
Na jeho návštevu sa aj tento rok, aj keď v trochu netradičnej situácii, tešili naše deti a privítali ho rôznymi básničkami a pesničkami. Prišiel, rozžiaril deťom očká a priviedol so sebou aj svojho pomocníka - Anjela. Balíčky plné sladkých dobrôt rozdal za dodržania prísnych hygienických podmienok v jednotlivých triedach. Deti si pre neho pripravili básničky, aby dokázali, že si sladkú odmenu zaslúžia. Žiaci 2. stupňa základnej školy dostanú balíčky od svojich triednych pani učiteliek a pánov učiteľov počas najbližších dní za dodržania pravidelných intervalov, aby sa predišlo zhromažďovaniu sa.
Riaditeľstvo ZŠ v Záhorskej Vsi ďakuje všetkým rodičom, sponzorom a organizáciám, ktorí prispeli k radostnej nálade všetkých našich žiakov! Poďakovanie patrí aj nášmu Mikulášovi a Anjelovi!
Mgr. Adriána Kiseľová, Mgr. Lenka Liščáková
Fotoalbum
Mikuláš - poďakovanie!
Riaditeľstvo Základnej školy v Záhorskej Vsi ďakuje všetkým rodičom a sponzorom, ktorí prispeli k radostnej nálade našich žiakov počas mikulášskeho doobedia. Žiakov 1. stupňa navštívil Mikuláš s anjelom, žiaci 2. stupňa balíček dostanú prostredníctvom triednych učiteľov.
Ďakujeme, že aj v tejto zložitej dobe stále na nás myslíte!
Poďakovanie patrí týmto darcom:
Obecný úrad Záhorská Ves
Kvety Katka Búdová
Firma Printing International, Ing. Jaroslav Slovák
Firma Aplitec
Firma Siloking
Firma Frikas
Firma Ockon
Firma Berto Vysoká pri Morave
COOP Jednota
Pani Kvaššayová
Ďakujeme!
Mgr. Pavlína Janotková
iBobor - vyhodnotenie
Úspešnými riešiteľmi internetovej súťaže iBobor v školskom roku 2020/2021 sú:
- v kategórii BENJAMÍNI:
VI.A Matej Varga
- v kategórii BOBRÍCI:
IV.A Veronika Žvachová
Alexandra Fejtlová
Veronika Poláková
Laura Strečanská
- v kategórii DROBCI
III.A Michaela Galbová
Ema Nespalová
Miriam Rigová
Šimon Daráž
Sophia Stugelová
Liana Nela Svobodová
Zuzana Danielová
Eliška Haviarová
Richard Danihel
Fábio Aľušík
Sabrina Danihelová
Dominik Ondejko
Viktória Lazarová
II.A Karin Hlúchová
Adam Karovič
Marko Bobák
Ján Gdovin
Tatiana Balážová
Zuzana Karovičová
Nikolas Malík
Sofia Voltemarová
Natália Zvěřinová
Nicolas Karaba
Martin Maxian
Sebastian Pulmann
II.B Matúš Ščepán
Úspešným riešiteľom gratulujeme!
PaedDr. Ivica Pupiková
Projektové vyučovanie v I.A - HMAT
Rozvoj zmyslových orgánov u detí je nesmierne dôležitý. Zmysly sú súčasťou nášho každodenného života. Malí bádatelia z 1.A dnes zistili, že dotyk má naozaj veľkú moc. Vďaka nemu môžeme zistiť, aký má predmet tvar, povrch, veľkosť, hmotnosť, tvrdosť alebo mäkkosť. Aj keď by sa mohlo zdať, že orgánom hmatu sú len ruky, nie je to celkom pravda. Zmyslovým orgánom hmatu je totiž celá koža, ktorá pokrýva ľudské telo. Prvácke celodenné aktivity na tému hmat spočívali v dotykovom hádaní, modelovaní, či tvarovaní slabík a číslic. Pomocou hmatu na chodidlách krokovali a zároveň počítali príklady na vyrobenom dotykovom číselnom páse. Sami si zhotovili pomôcku na rozvíjanie hmatu – balóny naplnené rôznym drobným materiálom. Záverečnou tvorivou aktivitou bola výroba hmatového panela, ktorý môže poslúžiť ako pomôcka pre ostatných spolužiakov.
Mgr. Diana Ševcovová
Fotoalbum
Fyzika doma
Fyzike sa kedysi hovorilo prírodná filozofia, čím sa vyjadrovalo, že uvažuje o reálnom svete a skúma ho. Fyzici sa usilujú porozumieť a objasniť rôzne zákonitosti od najmohutnejších až po najnepatrnejšie neviditeľné častice. Práca fyzikov je kombináciou teórie a experimentu.
Niektorí naši žiaci si myslia, že fyzika - to sú len vzorce, výpočty, slovné úlohy. Nie je tomu tak. Počas dištančného vzdelávania sa vžili do kože fyzikov a vytvorili krásne diela – projekty (referáty).
Šiestaci skúmali hmotnosť ako fyzikálnu veličinu – mali vyrobiť rovnoramenné váhy, siedmaci skúmali dážď – modelovanie dažďa a ôsmaci si to skúsili s optikou - ľudským okom. Pozrite si ich práce v príspevkoch.
Mgr. Ľubica Hájek
Fyzikálne projekty siedmakov
Modelovanie dažďa
Fotoalbum
Dážď je forma zrážok, iné formy sú sneh, krúpy a rosa. O daždi hovoríme, keď oddelené kvapky vody padajú z mrakov na zemský povrch. Nie každý dážď dosiahne povrch, niektoré kvapky sa vyparia počas pádu cez suchý vzduch. Tento druh zrážok sa volá virga.
Dážď hrá hlavnú úlohu v hydrologickom cykle, v ktorom voda vyparená z oceánov kondenzuje do mrakov a vyzráža sa na zemský povrch, z ktorého sa cez potoky a rieky vráti naspäť do oceánov, aby celý cyklus znova zopakovala.
Množstvo dažďových zrážok sa meria použitím zrážkomera. Je vyjadrené ako hĺbka vody, ktorá sa nazbiera na plochom povrchu.
Mnohé kultúry vyvinuli rôzne spôsoby ochrany pred dažďom ako napríklad dáždniky a pršiplášte a rôzne zariadenia na odvod dažďa ako odkvapy a odvodňovacie stoky. Mnoho ľudí uprednostňuje nevychádzať z domu počas daždivých dní, hlavne v tropických oblastiach, kde je dážď obyčajne spojený s búrkami. Dažďová voda môže byť zachytávaná na pitie.
Olympiáda v nemeckom jazyku - školské kolo
Dňa 24.11.2020 sa vybraní žiaci ôsmej a deviatej triedy ZŠ Záhorská Ves zúčastnili školského kola olympiády v nemeckom jazyku. Ổsmy ročník reprezentoval Nikolas Polák a Lucia Nerádová a deviaty ročník Veronika Pavešicová a Ljiljana Durdevic.
Vzhľadom na špecifiká tohto školského roka 2020/20201 v súvislosti s protipandemickými opatreniami sa konala olympiáda dištančnou formou a bola zredukovaná iba na písomnú časť olympiády, ktorá pozostávala z troch častí. V prvej časti žiaci pracovali s textom na úrovni porozumenia obsahu textu a posudzovania správnosti tvrdení. Druhá úloha mala formu testu a bola zameraná na využitie gramatických javov v praxi. Tretia úloha v podobe opisu obrázka umožnila žiakom voľné písanie v súlade s vlastnou aktívnou slovnou zásobou.
Najväčší počet bodov v súťaži získal Nikolas Polák, čím sa stáva zároveň víťazom školského kola. Srdečne blahoželáme!
Ďakujem žiakom, ktorí sa súťaže zúčastnili, za ich aktívny prístup, za snahu urobiť niečo nadštardartné, nad rámec svojich povinností. Zapojiť sa do olympiády je vždy osobná výzva, pretože úlohy zvyknú byť náročné a rôznorodé. Všetci si zaslúžia pochvalu!
Mgr. Jana Báchorová :)
Záložka do knihy spája školy
Aj tento rok sa naša škola zapojila do krásneho 11. ročníka česko-slovenského projektu "Záložka do knihy spája školy: Radosť z čítania ukrytá vo veršoch básni alebo v próze".
Do projektu sa prihlásilo 938 škôl s celkovým počtom 106 739 žiakov, a to z Českej republiky 246 škôl s celkovým počtom 23 810 žiakov a zo Slovenskej republiky 692 škôl s celkovým počtom 82 929 žiakov.
Skoro celý mesiac žila naša škola v duchu čítania a vyrábania záložiek. Naša partnerská škola sa nachádzala v Sečovciach v okrese Trebišov. Je to malé mestečko, v ktorom sú tri základné školy a stredná škola. Deti sa tešili, že si môžu nájsť nových kamarátov aj takýmto spôsobom. Mladší žiaci sa pri výrobe záložiek inšpirovali rozprávkovými knihami, starší hľadali skôr citáty. Aj napriek tejto ťažkej a výnimočnej situácií sa do projektu aktívne zapojili vyučujúci so svojimi žiakmi. V rámci hodín čítania, literatúry, triednických hodín motivovali žiakov k podpore čítania. Veľmi nás potešili záložky našej partnerskej školy a deťom sa páčili.
Ďakujeme všetkým vyučujúcim, podporujúcim tento projekt a našim šikovným žiakom!
Mgr. Adriána Kiseľová
Fotoalbum
iBobor informatická súťaž - zapojili sme sa!
V roku 2004 založila prof. dr. Valentina Dagienė v Litve informatickú súťaž. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor, preto sa súťaž volá po litovsky Bebras (tento názov sa používa aj v angličtine na medzinárodných podujatiach) a po slovensky Informatický bobor. Úspešná súťaž sa odvtedy rozšírila do mnohých ďalších krajín. V školskom roku 2019/2020 sa konala súťaž v 54 krajinách a zapojilo sa do nej 2 977 217 žiakov. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. Hoci v každej zúčastnenej krajine prebieha súťaž trochu inak, organizátori zo všetkých krajín sa raz ročne stretnú aby vytvorili spoločnú databázu úloh pre ďalší ročník súťaže. V tomto roku sa stretnutie z dôvodu nepriaznivej epidemiologickej situácie vo viacerých krajinách uskutoční v domácom prostredí zapojených účastníkov.
Do súťaže sa zapojili aj žiaci I. a II. stupňa našej základnej škole. Žiaci 2. - 4. ročníka súťažili v škole pod dohľadom svojich triednych pani učiteliek a koordinátora školy. Pre žiakov 5. – 9. ročníka súťaž prebiehala prostredníctvom aplikácie Edupage. Na vyhodnotenie a oficiálne výsledky všetci netrpezlivo čakáme a veríme, že zopakujeme rovnaký úspech ako v predchádzajúcich ročníkoch!
Mgr. Dávid Malík
Učíme sa hravo v I.A!
L ako Lego
To, že učiť sa nové písmenká a skladať slabiky, môže byť aj zábava, zistili naši prváci na hodine slovenského jazyka. Pri precvičovaní slabík im pomohla známa skladačka Lego. Pretože Lego je nielen príťažlivá hračka, ale aj výborná učebná pomôcka. Navyše, pri stavaní slabík, si deti precvičili aj matematické myslenie a predstavivosť. Vďaka práci vo dvojiciach sa zasa žiaci učili komunikovať a spolupracovať. Hrať sa bola pre nás hračka!
Mgr. Diana Ševcovová
Fotoalbum